(...)

Wszyscy ludzie króla | historia ożywiona | weekendy

W letnie weekendy zapraszamy na spotkania z historią ożywioną. W ogrodach w pobliżu Pompowni spotkać będzie można staropolskiego podróżnika, królewskiego towarzysza broni, mincerza oraz kowala, którzy pochwalą się swoim fachem, a także zwykłego szlachcica, który ujawni zawartość podróżnego sepetu. 

W każdą sobotę i niedzielę wybrani ludzie króla będą pełnić służbę w obozie królewskim i opowiadać o różnorodnych aspektach życia w dawnej Polsce. Zaprezentują przy tym ciekawe przedmioty i umiejętności, wykorzystując niezwykłą sztukę rekonstrukcji.

U geografa

Jak wyglądała przestrzeń geograficzna Rzeczpospolitej Obojga Narodów? Na jakie elementy rzeczywistości zwracali uwagę dawni podróżnicy? W warunkach polowych, w jednym z historycznych namiotów spotkacie postać geografa Jego Królewskiej Mości, który przybliży świat XVII-wiecznych peregrynacji. Spojrzymy na Polskę oczami cudzoziemskich podróżników, posłów i towarzyszy broni. Jaki obraz Rzeczpospolitej wyłoni się z tych relacji? Czy staropolska kultura była postrzegana osobliwie, a może nie budziła większych emocji wśród zagranicznych obieżyświatów? Zapraszamy na spotkanie z geografem, który przedstawi niezwykle ciekawą i złożoną wizję postrzegania XVII-wiecznego świata.

Kuźnia polowa – kowal

Poznajcie jedno z najważniejszych rzemiosł w dawnej Rzeczpospolitej! W zrekonstruowanym historycznym wozie urządziliśmy kuźnię polową. Tego typu warsztat towarzyszył każdej wyprawie wojennej. Kowal zajmował się wyrobem najbardziej potrzebnych narzędzi, naprawą uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego oraz oczywiście podkuwaniem koni. Kowal uruchomi miech, zaprezentuje podstawowe narzędzia kowalskie i sposoby kształtowania metalu. Na naszych oczach z prostego kawałka metalu powstaną niezwykłe, oparte na wzorach historycznych przedmioty: noże, widelce, groty do strzał i podkowy.

Królewski mincerz

Poznajcie mincerza – człowieka bijącego monetę na rozkaz Jego Królewskiej Mości! Jakie były środki płatnicze w XVII wieku? Co widniało na monetach i jakie były ich nominały? Co można było kupić za szeląga, a co za orta? Zajrzyjcie do królewskiej mennicy i posłuchajcie opowieści o sile nabywczej pieniądza i cenach najpopularniejszych produktów. Zobaczcie podstawowe sprzęty i narzędzia mincerskie, a także spróbujcie swoich sił, własnoręcznie wybijając historyczną monetę.

Poloniae Militaria – towarzysz broni

Wsłuchajcie się w barwne opowieści o kulturze sarmackiej. Poznajcie dzielnych żołnierzy, walecznych husarzy, wielkich magnatów, ale też całą plejadę postaci podejrzanych i kontrowersyjnych. Sprawdźcie, ile ważyła szabla i czy hełm husarski jest wygodny.

Rekonstruktora ubrany w strój z epoki będzie snuł staropolskie gawędy o przygodach wojennych. Zaprezentuje też repliki różnych rodzajów XVII-wiecznej broni, np. pistolet, szablę polską, buzdygan czy muszkiet lontowy. Będziecie mogli dotknąć tych eksponatów i sprawdzić, jak działają.

Szlachcica żywot codzienny

Wsłuchajcie się w staropolskie opowieści szlacheckie. Dowiedzcie się, kim był, gdzie mieszkał i jak żył typowy Sarmata. Jakie obowiązki i prawa niosła za sobą przynależność do uprzywilejowanego stanu? Jak wyglądał dzień przeciętnego szlachcica? Jakie rzeczy uważał za najbardziej potrzebne? O XVII-wiecznym życiu codziennym opowie nam podróżny sepet ­– osobliwa skrzynka pełna najpotrzebniejszych, czasem bardzo oryginalnych przyborów.

Poseł na Sejm

Szlachecki sejm polski w XVII wieku sprzyjał nie tylko gorącej wymianie poglądów politycznych, lecz także prezentacji sztuki oratorskiej. To ona decydowała o sile przekonania lub zbicia argumentów przeciwnika. Dzięki niej również poznawało się poziom edukacji posła. Mimo że w czasach Jana Sobieskiego językiem urzędowym był już język polski, szlachta polska na sejmach popisywała się „znajomością” łaciny, którą – nie zawsze udolnie – wplatała w swe długie i kwieciste oracje. Posłuchajcie opowieści posła na sejm!

Kawa u Kulczyckiego

Czy wiecie, że kawa znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO? Ma też wiele wspólnego z bitwą pod Wiedniem. Jak zatem z obozu tureckiego trafiła do parku wilanowskiego? Opowie Wam o tym… Jerzy Franciszek Kulczycki!

Ze znalezieniem go w wilanowskim parku nie powinniście mieć problemu. Podążajcie za zapachem kawy… Zobaczycie, jak wygląda kawowiec i jak palono ziarna, gdy jeszcze nie było palarni. Opowiemy, w czym podawano kawę w pałacach magnackich. Jako ciekawostkę pokażemy też kopi luwak – niezwykle drogi gatunek kawy wytwarzany z ziaren wydobywanych z odchodów zwierzęcia.

_________________________________________________________________________________ 

MIEJSCE: park, przy drodze do Pompowni.
TERMIN: 25 i 26 sierpnia, 1 i 2, 8 i 9 września, w godz. 11–16.
WSTĘP: w cenie biletu wstępu do parku.

_________________________________________________________________________________

KONTAKT
Joanna Zientek
t: + 48 22 5442 763
m: jzientek@muzeum-wilanow.pl

Polecane