XIV Japoński Październik

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Japońskiego Października w Muzeum Pałacu w Wilanowie są żurawie mandżurskie (Grus japonensis), zwane pospolicie japońskimi.

We wschodniej Azji żurawie są symbolem długowieczności. Ponadto symbolizują mądrość, pomyślność, szlachetność, a także wierność, szczęście i miłość małżeńską – żurawie japońskie wiążą się w pary na całe życie. Dla Japończyków, z uwagą obserwujących naturę i inspirujących się nią, żuraw stał się umiłowanym ptakiem i jednym z najważniejszych symboli w kulturze.

Od dawna żurawie przykuwały uwagę niezwykle eleganckim sposobem poruszania się i wykonywanymi ruchami, określanymi jako rodzaj tańca godowego. Żuraw pojawia się w japońskich legendach, baśniach, poezji i przysłowiach. W sztuce japońskiej wizerunki żurawi są wszechobecne. Można je zobaczyć w malarstwie, na drzeworytach, parawanach, wachlarzach, pasach obi, kimonach, przedmiotach z brązu, porcelany, laki. Żuraw jest też najbardziej rozpoznawalną i najpopularniejszą figurą origami – sztuki składania papieru. Każdy w Japonii potrafi go wykonać, także małe dzieci. Zgodnie z tradycją w Japonii wierzy się, że gdy jakaś osoba złoży tysiąc żurawi z papieru, jej życzenie zostanie spełnione, lub życzenie osoby, której podaruje ona tysiąc żurawi.

Żuraw origami, fot. Małgorzata Ziemińska

Warto pamiętać, że darując komuś własnoręcznie wykonanego żurawia, składamy mu dobre życzenia – jeden żuraw wykonany techniką origami to sto lat życia w zdrowiu i szczęściu.

W tym roku zaprezentujemy w Pokojach Chińskich kilka obiektów muzealnych wypożyczonych z kolekcji japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Będzie można je oglądać przez cały październik. Okazją do bliższego poznania historii tych przedmiotów będzie wykład pani Anny Katarzyny Maleszko – kustosza kolekcji japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, pt. Żurawie się cieszą, frunąc w chmury… Obrazy przyrody w sztuce i zdobnictwie japońskim.

XIV Japoński Październik zainauguruje spektakl teatralny na podstawie baśni japońskich Kazuko Adachi pt. Szata z żurawich piór.

Talerz z żurawiami i żółwiami, z kolekcji japońskiej MNW, fot. M. Kawka

Po raz pierwszy w ramach Japońskiego Października odbędą się przeznaczone dla dzieci warsztaty origami Pod skrzydłami żurawia oraz Jak zatrzymać ulotne piękno – kwiaty i origami poprzedzone opowieścią o Ogrodzie Niebios i dzielnym księciu Haitamagasuku. Podczas nich każdy będzie mógł nauczyć się, jak zrobić żurawia oraz kwiaty origami.

Dorosłych i młodzież od 12 roku życia zapraszamy na warsztaty Powiew orientu – malowanie japońskich wachlarzy oraz Japonia oswojona – dalekowschodnie inspiracje w sztuce europejskiej, podczas których będzie można własnoręcznie pomalować wachlarz, inspirując się sztuką japońską.

Okazją do znalezienia inspiracji będzie spacer tematyczny Powiew Dalekiego Wschodu w Wilanowie, podczas którego będzie można podziwiać kolekcję niezwykłych przedmiotów z porcelany i mebli z laki.

Wydarzenia XIV Japońskiego Października

1–2 października, godz. 11: spektakl „Szata z żurawich piór”

Spektakl dla widzów powyżej 5. roku życia.

1 października, godz. 13.30: Pod skrzydłami żurawia – warsztaty origami 

Zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat.

15 października, godz. 11: Powiew orientu – malowanie japońskich wachlarzy 

Zajęcia przeznaczone dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

16 października, godz. 13: Powiew Dalekiego Wschodu w Wilanowie – spacer tematyczny

Spotkanie dla gości dorosłych.

22 października, godz. 12: „Żurawie się cieszą, frunąc w chmury… Obrazy przyrody w sztuce i zdobnictwie japońskim” – wykład p. Anny Katarzyny Maleszko, kustosza kolekcji japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie

Wykład dla gości dorosłych.

22 października, godz. 13.30: Jak zatrzymać ulotne piękno – kwiaty i origami

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat.

27 października, godz. 18: Japonia oswojona – dalekowschodnie inspiracje w sztuce europejskiej – warsztaty malowania wachlarzy

Zajęcia przeznaczone dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

29 października, godz. 13.30: Pod skrzydłami żurawia – warsztaty origami 

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat.