(...)

„Pierwsza gwiazdka” na Gwiazdkę!

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na trzecią edycję bezpłatnych, sezonowych lekcji muzealnych dotyczących obyczajów i ikonografii Bożego Narodzenia realizowanych w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W oczekiwaniu na święta, fot. Olga Borowska

„Pierwsza gwiazdka” to zajęcia o tradycjach bożonarodzeniowych, związanych z dekorowaniem domu, potrawami wigilijnymi, muzyką świąteczną. Pokażemy, że postać Świętego Mikołaja powszechnie przedstawianego dziś jako gruby krasnal w czerwonym palcie ma niewiele wspólnego z pierwowzorem – biskupem w ornacie i mitrze. Zastanowimy się też, jak dawniej ubierano choinkę i skąd wziął się ten zwyczaj, dlaczego Święty Mikołaj przynosi prezenty oraz jak w przeszłości celebrowano Gwiazdkę. Podczas lekcji odniesiemy się także do opowieści związanej z narodzinami Jezusa, którą można prześledzić na wilanowskich obrazach. Zapraszamy do podróży po obyczajach i historii Bożego Narodzenia!

Ważne informacje:

  • W ramach akcji dostępnych jest 100 bezpłatnych zajęć dla grup.
  • Lekcja przeznaczona dla dzieci w wieku 6–12 lat, zajęcia realizowane do 15 grudnia 2017 r. włącznie. Zajęcia trwają nie więcej niż 75 minut.
  • Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Jedna grupa nie powinna liczyć więcej niż 25 osób (ze względu na ich bezpieczeństwo i w trosce o zabytki w małych pomieszczeniach historycznych oraz wąskich i stromych przejściach).
  • Dowiedz się, jak zaplanować wizytę w muzeum.

Rezerwacja lekcji:
– telefonicznie: (+48) 22 5442 850 (od poniedziałku do piątku w godz. 9–16),
– mejlowo: bilety@muzeum-wilanow.pl.

Zajęcia „Pierwsza Gwiazdka” stanowią część programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o programie TUTAJ.

W temacie świąt Bożego Narodzenia polecamy również:

dla grup zorganizowanych:

• W staropolskiej kuchni  – warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku od 6 lat.

Świąteczne przygotowania czas zacząć! Zazwyczaj to rodzice przygotowują święta, a dzieci czekają na pierwszą gwiazdkę i Świętego Mikołaja. My proponujemy inny scenariusz – zapraszamy dzieci na warsztaty kulinarne, podczas których poczują smak i magię świąt, a także nauczą się przygotowywać świąteczne dania!

warsztaty kulinarne, fot. Wojciech Holnicki

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz opłata za zajęcia edukacyjne: 10 zł/bilet edukacyjny od osoby + 300zł/bilet tematyczny od grupy (zajęcia w języku polskim).

dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi:

• Świąteczne ozdoby z motywem ptasim – warsztaty przyrodniczo-plastyczne w ramach programu Zimowych spotkań ornitologicznych 

Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującego świata ptaków. W czasie warsztatów opowiemy, czym jest szata godowa ptaków, kiedy ją przybierają, jakie znaczenie mają dla ptaków pióra, czy sroki rzeczywiście lubią błyskotki oraz czy są ptaki, które celowo ozdabiają swoje gniazda. Wspólnie obejrzymy różne pióra ptaków. Dowiemy się, czym jest barwa pigmentowa, a czym strukturalna. Piórom przyjrzymy się także w dużym powiększeniu – a to dzięki binokularowi. Na koniec wykonamy ozdoby choinkowe z ptasimi motywami, który każdy zabierze ze sobą do domu.

3 i 17 grudnia, godz. 11–14 w Pompowni. Udział w zajęciach po wykupieniu biletu wstępu do ogrodów. Liczba miejsc nie jest ograniczona. Można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania.

Polecane