Program dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zajęcia dedykowane Uniwersytetom Trzeciego Wieku to okazja do bliższego poznania króla Jana III i jego epoki. Wykłady i spacery tematyczne przybliżają postać króla zwycięzcy zarówno na tle politycznych zawirowań XVII wieku, jak i od strony prywatnej.

Fot. R. Pudło

Miłość Jana do Marysieńki oraz polityczne aspiracje monarchy zostały uwiecznione w symbolice i wystroju pałacu. Kolejni właściciele dbali o upiększenie wnętrz królewskiej rezydencji. Dzięki nim w kolekcji wilanowskiej znalazło się mnóstwo przedmiotów pięknych i nietypowych. Spacery tematyczne, prowadzone przez edukatorów muzealnych, dają możliwość uważnego przyjrzenia się wnętrzom pałacu, poznania historii wilanowskiej rezydencji, a także jej słynnych właścicieli.

Kultura sarmacka, obyczaje, kulinaria, higiena, moda, gry i zabawy towarzyskie – to tylko niektóre z propozycji tematów wykładów przybliżających słuchaczom życie codzienne w XVII i XVIII wieku. Nie wyczerpują one oferty Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tematyka zajęć może być dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb słuchaczy.

_________________________________________________________________________________

Szczegółowe informacje:
Małgorzata Ziemińska
mzieminska@muzeum-wilanow.pl
tel. (22) 54 42 860

_________________________________________________________________________________

SPACERY TEMATYCZNE PO PAŁACU

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 120 zł (opłata za spotkanie) + 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny (od każdego uczestnika)

Fot. R. Pudło

***

Historia i symbolika pałacowych wnętrz

Spacerując po najstarszej części pałacu, poznamy jego historię i twórców: malarzy, rzeźbiarzy, architektów, oraz jego słynnego właściciela – króla Jana III. Rozszyfrujemy informacje ukryte w pałacowych dekoracjach.

Wilanów i Wersal – czy łączy je tylko epoka?

Przenieśmy się w czasie do XVII wieku. Zwiedzając pałac w Wilanowie, poszukajmy analogii do pałacu wersalskiego. Obie królewskie siedziby łączyły na pewno charyzmatyczne postaci ich pierwszych właścicieli. Będziemy rozmawiać o królach: Janie III i Ludwiku XIV – o ich planach i marzeniach, zrealizowanych i tych, które nie doczekały realizacji.

Kultura sarmacka

Jan III znany ze swoich ziemiańskich upodobań zyskał miano króla Sarmaty. Poznając wnętrza jego rezydencji, poszukamy motywów nawiązujących do kultury staropolskiej, a wsłuchując się w cytaty z dzieł literackich oraz ciekawe fragmenty kronik, odkryjemy barwne zwyczaje Sarmatów. Zastanowimy się, ile z ducha tamtej epoki przetrwało do naszych czasów oraz co dzisiaj pozwala nam określić się jako wspólnota narodowa.

Jak to z dziećmi drzewiej bywało?

W pałacu wilanowskim mieszkały dzieci. Czy moglibyśmy się tego domyśleć, nie znając historii pałacu? Poszukajmy pamiątek po dzieciach – ich portretów, zabawek, przedmiotów, które do nich należały. Jak wyglądało dzieciństwo królewny i królewiczów Sobieskich i jakie były ich dalsze losy? Czy bardzo różniło się od dzieciństwa w naszych czasach? Oglądając liczne portrety młodych Sobieskich, zastanowimy się, jak przedstawiano dzieci na obrazach.

Gotowalnie króla i królowej, czyli o toalecie, a nie gotowaniu

Co oznacza dawne słowo „gotowalnia”? Jak wyglądały dawne gotowalnie? Skąd wzięło się słowo „toaletka”? Podczas spaceru porozmawiamy o toaletkach i toaletach króla i królowej. Dowiemy się, jak dbali o urodę, zdrowie i higienę. Zastanowimy się, czy coś z tych zwyczajów możemy przenieść do naszych czasów.

Piękne i nietypowe przedmioty z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pokażemy niezwykłe przedmioty i opowiemy o ich funkcji i pochodzeniu. Czy miały tylko zachwycać, czy służyły też innym celom? Piękne przedmioty mają piękne nazwy, na przykład szatlenka albo kreszuarka. Czy dziś możemy je zobaczyć tylko w muzeum, czy znajdziemy odniesienia do przedmiotów, których używamy?

Zegary w kolekcji wilanowskiej

Zegary, czasomierze, chronometry w pałacu wilanowskim. Który z nich odmierzał czas króla Jana III? Warto wiedzieć, że pierwszy właściciel pałacu nie był jedynym miłośnikiem przyrządów do pomiaru czasu zamieszkującym tę rezydencję. Rozmawiając o wilanowskiej kolekcji zegarów i jej historii, przemierzymy komnaty pałacowe, a także zajrzymy do ogrodów.

Fot. R. Pudło

Trzech filozofów w wilanowskim pałacu

Tym razem zwiedzimy pałac w Wilanowie nieco inaczej. We wnętrzach pałacu będzie czekać na nas trzech przybyszów z odległej przeszłości. Podążając tropami, które nam zostawili, porozmawiamy o różnych wymiarach miłości, ideale władcy i o mądrości, której najważniejszą cechą jest skromność. Okiem filozofa spojrzymy też na osobę króla Sobieskiego i jego rodzinę.

_________________________________________________________________________________

SPACERY TEMATYCZNE PO OGRODZIE

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 120 zł (opłata za spotkanie) + 3 zł bilet ulgowy, 5 zł bilet pełny (od każdego uczestnika).

*** 

Ogrody Wilanowa

Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe, królewskie ogrody. W jaki sposób uzyskujemy takie niezwykłe kształty roślin? Co sprawia, że układają się one w barwny dywan? Dlaczego tajemnicze zakątki nie zarosły chwastami? Na te wszystkie pytania odpowiemy podczas zajęć plenerowych.

Drzewna miłość

Jedną z najmilszych historii związanych z królem Janem opowiada o jego miłości do Marysieńki. Atmosfera ogrodów sprzyja, by w cieniu drzew posłuchać innej niecodziennej – codziennej opowieści, która rozgrywa się wokół nas. To historia wewnątrzgatunkowej miłości drzew. Skąd pochodzą drzewa rosnące w ogrodach wilanowskich? Jak planują własne rozmnażanie, by zapewnić najwyższą różnorodność gatunkową? Które wilanowskie drzewo nigdy nie było „zakochane” i nie wydało na świat ani jednego nasionka? Zapraszamy na spacer poświęcony strategiom życiowym drzew rosnących w ogrodach Wilanowa, urozmaicony naukowymi nowinkami zaczerpniętymi ze świata przyrody.

Fot. M. Klimowicz

Oportuniści świata żywego

Pomimo niepokojących informacji związanych z wymieraniem gatunków na świecie, niektóre zwierzęta i rośliny radzą sobie całkiem nieźle, a ich liczebność zwiększa się w miastach. Oportuniści – bo o nich tu mowa – przyzwyczajeni do życia w przekształconym przez człowieka środowisku, urozmaicają krajobraz miejski. Zapraszamy na spacer z lornetką w celu zaprzyjaźnienia się ze zwierzęcymi mieszkańcami ogrodów przypałacowych w Wilanowie.

Mikroświat porostów

Czym była biblijna manna z nieba? Co jest przysmakiem Japończyków znanym z naszych polskich gór? Gdzie w lesie rośnie porost islandzki i dlaczego wykorzystywany jest w farmacji? Jak ocenić stan jakości powietrza wokół miejsca zamieszkania? Zapraszamy na przyrodnicze warsztaty o niezwykłej grupie organizmów – o porostach! Warsztaty będą składały sie z dwóch części: terenowej i laboratoryjnej, podczas której ocenimy jakość powietrza w Wilanowie i przyjrzymy się różnorodności gatunkowej porostów.
Maksymalna liczba uczestników: 20 osób.

_________________________________________________________________________________

WYKŁADY

Czas trwania: ok. 1,5 godziny
Koszt: 812 zł od grupy. 
Uwaga: Wykłady odbywają się w formie stacjonarnej, bez zwiedzania muzeum.

*** 

Wilanów – prywatna rezydencja króla Jana III

Opowieść o pałacu i jego pierwszym właścicielu. Jaki pałac wymarzył sobie Jan III? Co udało się zrealizować? Poznamy artystów, którzy pracowali dla monarchy. Dowiemy się, jak duży był wkład samego króla w planowanie dekoracji wilanowskich i spojrzymy na pałac jego okiem.

Fot. M. Kawka

Prywatne oblicze Jana Sobieskiego

Jak wyglądało codzienne życie króla Jana III? Rodzina i bliscy, zainteresowania i pasje, zwyczaje i przyzwyczajenia monarchy – poznajmy szczegóły z jego życia, które przybliżą nam postać króla Jana III.

Sobiescy – mit i rzeczywistość

Poznaj wraz z nami historię rodu Sobieskich. Dowiedz się, w jaki sposób zawiłe losy członków rodziny króla Jana i jego samego zrosły się z burzliwym okresem w dziejach Rzeczypospolitej. Zobacz, jak narodził się mit króla – Lwa Lechistanu i obrońcy chrześcijaństwa. Mit, który żyje do dziś, poruszając i fascynując kolejne pokolenia Polaków.

„Wolni z wolnymi, równi z równymi” – sarmatyzmu blaski i cienie

Fot. Muzeum Pałacu w Wilanowie

Kultura sarmacka jest pełna barwnych sprzeczności. Łączy niespotykaną nigdzie indziej wolność obywatelską i odpowiedzialność za dobro wspólne z anarchią, która stała się jedną z przyczyn upadku Rzeczypospolitej. Wspólnie przyjrzymy się narodzinom i rozkwitowi sarmatyzmu. Zobaczymy, jak przenikające się obyczaje i polityka tworzyły kulturę, która przetrwała wszystkie zawirowania dziejowe. Kulturę, która stale nam towarzyszy – na dobre i złe.

Wokół sarmackiego stołu

XVII-wieczny polski stół – w święta, na co dzień i w okresy postne. Co jedzono i jak jedzono w czasach króla Jana III? Poznamy przepisy z królewskiego stołu i zastanowimy się, czy dziś smakowałyby nam sarmackie specjały.

Gotowalnie króla i królowej, czyli o toalecie, a nie gotowaniu

Fot. Muzeum Pałacu w Wilanowie

Co oznacza dawne słowo gotowalnia? Jak wyglądały dawne gotowalnie? Skąd wzięło się słowo toaletka? Podczas wykładu opowiemy o toaletkach i toaletach króla i królowej. Dowiemy się, jak dbali o urodę, zdrowie i higienę. Zastanowimy się, czy coś z tych zwyczajów możemy przenieść do naszych czasów.

Staropolskie prêt-à-porter, czyli historia ubiorów w XVI, XVII i XVIII wieku

W czasie spotkania szczegółowo omówimy typowy strój sarmacki, który był charakterystyczny dla szlachty w XVII i XVIII wieku. Wykładowi będzie towarzyszyć pokaz slajdów i zdjęć, a także rekonstrukcji dawnych strojów. Dowiemy się, czym były manele, kanaki, guzy, czyli porozmawiamy o biżuterii i ozdobach ubioru. Czy wszyscy w rodzinie Sobieskich ubierali się zgodnie z modą sarmacką?

Szlachcianki w kulturze staropolskiej – o życiu kobiet w epoce zdominowanej przez mężczyzn

Podczas wykładu porozmawiamy o statusie kobiet w XVII wieku, spróbujemy odtworzyć życie codzienne polskich szlachcianek na podstawie listów, pamiętników, kalendarzy oraz zapisków. Spojrzymy na epokę staropolską oczami niewiast, dowiemy się o ich pragnieniach, miłościach, smutkach i radości...

Gładka i nadobna, czyli jak szlachcianki dbały o urodę. Słowo o higienie, kosmetykach oraz nietypowych zabiegach pielęgnacyjnych w XVII i XVIII wieku

Wykład wprowadza w świat staropolskiej pielęgnacji, zdrowia oraz urody. Porozmawiamy o XVII-wiecznym kanonie piękna, o tym, jak kobiety do niego dążyły i z jakich środków korzystały. Czasami były to zabiegi całkiem niekonwencjonalne...

Miłość staropolska. O dolach i niedolach małżeństw w XVII i XVIII wieku

Czy miłość w czasach staropolskich istniała? Czy też małżeństwo było wyłącznie interesem? Podczas wykładu udamy się w podróż po historii miłości, która nie odnalazła miejsca w kunsztownej poezji barokowej, a w domowych zaciszach polskiej szlachty.

Jan i Marysieńka – miłość zapisana w listach. Najgłośniejszy romans w dziejach Rzeczypospolitej

Dzieje miłości króla Jana III i Marii Kazimiery przeszły do historii jako jedna z najbardziej niezwykłych opowieści miłosnych rozgrywających się w Rzeczpospolitej. Wykład będzie okazją do lepszego poznania losów króla i królowej oraz przypomnienia dawnych obyczajów ślubnych.

Na co dotąd wstydliwe oko nie patrzyło, czyli erotyka w kulturze staropolskiej

Wykład wprowadza w świat staropolskich uczuć i namiętności, a także dawnej kultury erotycznej. Choć jednak często skrywana, stanowi obszerny element polskiej poezji barokowej. Odnajdujemy ją także w codziennych zapiskach polskich szlachciców. Co kochali Sarmaci? Co stanowiło obiekt westchnień i pożądania, a co odrzucało i gorszyło?

Z głupim karty, z mądrym żarty, czyli o XVII-wiecznych grach i zabawach towarzyskich

Podczas wykładu odkryjemy wszelakie tajemnice kultury towarzyskiej XVII i XVIII wieku. Dowiemy się, jak się bawiono, a także samodzielnie spróbujemy rozwiązać kilka staropolskich łamigłówek.

Wilanów w czasie II wojny światowej

Nasi goście często pytają, jak to możliwe, że pałac nie został zburzony w czasie wojny. Czy na terenie Wilanowa toczyły się działania wojenne? Jakich zniszczeń doznały pałac, park i najbliższa okolica? Co udało się ocalić? Co odzyskano po wojnie i jakie były powojenne losy kolekcji wilanowskiej? Jakie były losy mieszkańców pałacu, folwarku, wsi?

„Inter pares" – możnowładcy czasów Jana III

Rzeczywistość Rzeczypospolitej drugiej połowy XVII wieku kształtowało grono ciekawych osobowości. Nie tylko król Sobieski mógł poszczycić się osiągnięciami na polu polityki, wojskowości oraz mecenatu artystycznego i naukowego. Warto poznać sylwetki najważniejszych magnatów czasów Sobieskiego – jego przyjaciół oraz rywali. Podczas wykładu przybliżymy świat wielkiej polityki i ogromnych pieniędzy, gdzie, jak to zwykle bywa, jedni dbali o dobro wspólne, a inni tylko o własny interes.

Życie codzienne w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej

Gdzie mieszkał typowy szlachcic i czym się zajmował? Co jadali Sarmaci, jak się ubierali? Czy w epoce baroku istniała prawdziwa miłość? Te i inne staropolskie sekrety zostaną odkryte podczas wykładu, który wprowadzi słuchaczy w realia życia codziennego w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej.

_________________________________________________________________________________

WARSZTATY

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 120 zł (opłata za spotkanie) + 10 zł bilet (od każdego uczestnika).

***

Wilanowska podróż przez świat ceramiki

Fot. J. Martusewicz

Zapraszamy w podróż przez wilanowski świat ceramiki. Poznamy właściwości i cechy różnych odmian ceramiki – będziemy oglądać wyroby porcelanowe, kamionkowe, fajansowe i biskwitowe. Porozmawiamy o początkach kamionki i porcelany w Europie i o zamiłowaniu do ceramiki właścicieli pałacu wilanowskiego. W drugiej części zajęć zajmiemy się dekorowaniem fajansowych płytek – poczujemy się  jak w dawnych warsztatach holenderskich.

Polecane