10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców w ogrodach

Dziecko w ogrodach i parkach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz

Dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze, a rower trzeba zostawić przy kasie? Czy można podzielić się z łabędziem kanapką? Na ile blisko można zbratać się z wiewiórką i jak najlepiej ją karmić? Czy zamarznięte Jezioro Wilanowskie to dobra ślizgawka? Co ciekawego można robić w parku? 

Dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też

7. zielona zasada: Park to przestrzeń dla odpowiedzialnych odkrywców.

Zabawa na świeżym powietrzu to prawdziwa frajda, szczególnie po tygodniu spędzonym w pomieszczeniach. Obowiązywanie na terenie ogrodów określonych zasad zachowania nie oznacza, że nie mogą być one miejscem spontanicznej zabawy. Wszak kreatywność dziecka najbardziej pobudzają zabawy przedmiotami nieoczywistymi.

Ogrody stanowią znakomite miejsce poszukiwań i działań przez okrągły rok. Jeśli chcielibyście przygotować zielnik, polecamy zaplanowanie tej pracy na jesień, kiedy zbierać będzie można piękne kolorowe liście bezpośrednio z parkowych alejek. Jesień to też dobry czas na prace plastyczne – tworzenie ludzików z kasztanów, żołędzi i zapałek lub wykałaczek, zwijanie róż i koron z kolorowych liści. Zima natomiast to świetny czas, by uczyć się rozpoznawania tropów i śladów zostawianych przez zwierzęta. W księgarniach i w internecie dostępne są różnorodne materiały, które mogą nam pomóc w tej trudnej sztuce. Zimą można również podpatrywać ptaki żerujące w karmnikach. Wiosną warto wybrać się na poszukiwanie zwiastunów tej pięknej pory roku – pierwszych kwiatów, owadów. Latem udać się można do parku z blokiem i kredkami, może któryś z parkowych krajobrazów spodoba się nam na tyle, iż uznamy, że warto go uwiecznić. Polecamy szczególnie widok na most Rzymski lub nenufary kwitnące na stawie w południowej części ogrodów.

Jeśli odkryjemy w sobie żyłkę badacza, możemy zaplanować także całoroczne obserwacje
w wilanowskich ogrodach. Warto w tym celu założyć specjalny zeszyt, gdzie będziemy prowadzić terenowe notatki. Po każdym spacerze zapiszmy, jakie obserwowaliśmy rośliny i zwierzęta oraz jaka była pogoda – zobaczymy w ten sposób, jak przyroda zmienia się przez cały rok.

Zapraszamy również do korzystania z oferty przyrodniczych zajęć dla rodzin prowadzonych przez Dział Edukacji Muzealnej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zajęcia odbywają się przez cały rok i są adresowane do dzieci w różnym wieku. Zajęcia prowadzą przyrodnicy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Spotkania mają charakter interaktywny i pozwalają na bardzo bliski kontakt z przyrodą.

Polecane